DG - składka na Fundusz Pracy



Wyświetlono wersję archiwalną wątku "DG - składka na Fundusz Pracy" z forum pl.soc.prawo.podatki





ostryga - 6 Gru 2007, 05:55

Witam,
Mam pytanie. Czy składkę na Fundusz Pracy, w przypadku osoby prowadzącej
nieulgową DG:
1) traktujemy jako koszt uzyskania przychodu - w związku z tym wpisujemy ją
do księgi przychodów-rozchodów
2) nie wpisujemy jej do księgi i traktujemy jak składki na ubezpieczenie
społeczne (sumujemy kwoty w odpowiednim polu formularza PIT)
Obie opcje dają takie same kwoty podatku do wyliczenia, ale pozostają inne
zapisy w dokumentach.

Wg tego co można przeczytac na www.twoja-firma.pl,
składka na Fundusz Pracy stanowi koszt uzyskania przychodu z działalności
gospodarczej - jednak słyszałam różne opinie na ten temat.

A jakie sa wasze?
Będę wdzięczna za pomoc.

pozdr
o.



jureq - 6 Gru 2007, 06:09


Mam pytanie. Czy składkę na Fundusz Pracy, w przypadku osoby prowadzącej
nieulgową DG:
1) traktujemy jako koszt uzyskania przychodu - w związku z tym wpisujemy ją
do księgi przychodów-rozchodów
2) nie wpisujemy jej do księgi i traktujemy jak składki na ubezpieczenie
społeczne (sumujemy kwoty w odpowiednim polu formularza PIT)



Tylko 1)


ostryga - 6 Gru 2007, 06:49


| Mam pytanie. Czy składkę na Fundusz Pracy, w przypadku osoby prowadzącej
| nieulgową DG:
| 1) traktujemy jako koszt uzyskania przychodu - w związku z tym wpisujemy
| ją
| do księgi przychodów-rozchodów
| 2) nie wpisujemy jej do księgi i traktujemy jak składki na ubezpieczenie
| społeczne (sumujemy kwoty w odpowiednim polu formularza PIT)

Tylko 1)



dzięki.
gdziejest to konkretnie zapisane? ustawa itp?

pozdr.
o.

własnie miałam małą awarię komputera i była chwila grozy bo zdałam sobie
sprawę,
że mogłam utracić najcenniejszy plik na komputerze -
Excel gdzie mam wszystkie wyliczenia co do zusu i podatków.
Ta strata byłaby bardzo brzemienna w skutki. ;)
Więc szybciutko tego Excela kopiuję.
:)

pozdr
o.


jureq - 6 Gru 2007, 06:56


gdziejest to konkretnie zapisane? ustawa itp?



Ustawa o podatku dochodowym od soób fizycznych.
Art. 26. 1.
Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c
oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1,
2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu
kwot:
2) składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie
ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.)
a) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia
emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim
współpracujących,
b) potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków
podatnika, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody
określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób
określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego
opodatkowaniu

składki na Fundusz Pracy nie są określone w ustawie o której mowa w
podanym wyżej pkt 2)



ostryga - 6 Gru 2007, 07:05

| gdziejest to konkretnie zapisane? ustawa itp?

Ustawa o podatku dochodowym od soób fizycznych.
Art. 26. 1.
Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c
oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1,
2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu
kwot:
2) składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie
ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.)
a) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia
emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim
współpracujących,
b) potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków
podatnika, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody
określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób
określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego
opodatkowaniu

składki na Fundusz Pracy nie są określone w ustawie o której mowa w
podanym wyżej pkt 2)



Dzieki.
Cytowany fragment odsyła do wielu innych przepisów, więc by to zrozumieć,
muszę i tak zajrzeć do ustawy.
Albo uwierze ci na słowo, jesli nie będzie mi się chciało analizowac U o
pod. doch. od os. fiz.
:)

pozdr.
o.


cef - 6 Gru 2007, 07:20


| gdziejest to konkretnie zapisane? ustawa itp?

Ustawa o podatku dochodowym od soób fizycznych.
Art. 26. 1.
składki na Fundusz Pracy nie są określone w ustawie o której mowa w
podanym wyżej pkt 2)



Czyli podałeś przykład, że nie mogą być odliczone :-)
Składki na FP są wymienione w art 23----któryś podpunkt się zaczyna,  że
nie są
kosztem składki na ubezp społeczne i fundusz pracy od jakichś tam nagród itd
czyli normalne składki są kosztem


ostryga - 6 Gru 2007, 07:40


| gdziejest to konkretnie zapisane? ustawa itp?

| Ustawa o podatku dochodowym od soób fizycznych.
| Art. 26. 1.
| składki na Fundusz Pracy nie są określone w ustawie o której mowa w
| podanym wyżej pkt 2)

Czyli podałeś przykład, że nie mogą być odliczone :-)
Składki na FP są wymienione w art 23----któryś podpunkt się zaczyna,  że
nie są
kosztem składki na ubezp społeczne i fundusz pracy od jakichś tam nagród
itd
czyli normalne składki są kosztem



zaraz zaraz, więc jak to w końcu jest? :))

pozdr
o.


jureq - 6 Gru 2007, 07:43


Składki na FP są wymienione w art 23----któryś podpunkt się zaczyna,  że
nie są
kosztem składki na ubezp społeczne i fundusz pracy od jakichś tam nagród itd
czyli normalne składki są kosztem



Nie mieszaj. To, że składki są kosztem wynika wprost z art 22.1

Art 22.1 Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu
osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła
przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

A ten bardzo rzadki wypadek składek gdy składki FP nie są kosztem napewno
nie może dotyczyć prowadzącego indywidualną DG.


ostryga - 6 Gru 2007, 13:12


| gdziejest to konkretnie zapisane? ustawa itp?

| Ustawa o podatku dochodowym od soób fizycznych.
| Art. 26. 1.
| składki na Fundusz Pracy nie są określone w ustawie o której mowa w
| podanym wyżej pkt 2)

Czyli podałeś przykład, że nie mogą być odliczone :-)
Składki na FP są wymienione w art 23----któryś podpunkt się zaczyna,  że
nie są
kosztem składki na ubezp społeczne i fundusz pracy od jakichś tam nagród
itd
czyli normalne składki są kosztem



To jak to w końcu jest?
Już się zgubiłam. :)
Jak to robicie, ci którzy prowadzicie DG?

pozdr
o.


cef - 6 Gru 2007, 15:12


Nie mieszaj. To, że składki są kosztem wynika wprost z art 22.1



Obaj podaliśmy najgłupsze z możliwych artykuły :-)
Ten (22.1) będzie wystarczający.

ostryga - 6 Gru 2007, 16:03


| Nie mieszaj. To, że składki są kosztem wynika wprost z art 22.1
Obaj podaliśmy najgłupsze z możliwych artykuły :-)
Ten (22.1) będzie wystarczający.



Jednak nie uniknę samodzielnego i dokładnego przeczytania tej ustawy, ech.
Kiedy przeczytam, doniosę wam, z którego artykułu moim zdaniem,
wynika fakt iz te składki sa kosztem.

pozdr.
o.


jureq - 7 Gru 2007, 02:09


Jednak nie uniknę samodzielnego i dokładnego przeczytania tej ustawy, ech.
Kiedy przeczytam, doniosę wam, z którego artykułu moim zdaniem,
wynika fakt iz te składki sa kosztem.



To może podsumuję.

To że zarówno składki na ubezpieczenia społeczne jak i na FP mogą być
kosztem wynika wprost z art. 22.1. Dodatkowo art. 26.1.2 wskazuje, że
zamiast zaliczać składki na ubezpieczenia społeczne w koszt można je
wprost odliczyć od dochodu. Ale z art. 26.1.2 wynika, że odliczenie od
dochodu dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne a nie dotyczy
składek na FP. W związku z tym składki na ubezpieczenia społeczne możemy
wybrać czy zaliczmy w KUP czy odliczamy od dochodu. Natomiast FP możemy
tylko zaliczyć w KUP.


Gotfryd Smolik news - 7 Gru 2007, 18:28


To jak to w końcu jest?



  Społeczne do wyboru.

Już się zgubiłam. :)
Jak to robicie, ci którzy prowadzicie DG?



  Zależnie od tego czy:
- mamy stratę z DG
- mamy inne dochody
...może się opłacać *różnie* ujmować składki społeczne.
  W przypadku "typowym", czyli DG wykazuje *dochód* pokrywający
z naddatkiem przeszłe straty i składki ZUS *oraz* nie ma
innych źródeł przychodu oZUSowanych a nieliniowych :
jest to zupełnie bez znaczenia.

pzdr, Gotfryd


jureq - 10 Gru 2007, 02:34


  Społeczne do wyboru.



Pytanie dotyczyło FP.

likwidacja DG i remanent likwidacyjny
DG rejestracja miasto A a biuro rachunkowe miasto B
Posiadam NIP, zakładam DG: jak wygląda NIP-1?
Narzeczony/Narzeczona vs Mąż/Żona - ZUS w DG
Czy można zapłacić zdrowotne z DG za 09 już teraz i odliczyć od podatku za 09?
Czy os.fiz (nie prowadzaca DG) moze wystawiac faktury VAT / byc podatnikiem VATu?
Zlikwidowalem DG w Wydziale i US, co z bankami, operatorami komorkowymi, hurtowniami itp.?
  • indeks 360
  • z podziekowaniami dla promotora
  • czym wyczyscic skorzana jasna kanape
  • diy glosnika centralnego
  • wzory i wykroje lambrekinow
  • Zestaw tematów z for internetowych • Index